नेपाली सेना र जनसेनाको हातेमालो

थलह (जाजरकोट), साउन ८- दश वर्षे द्वन्द्वका बेला लामो समय एकअर्काविरुद्ध युद्ध लडेका नेपाली सेना र माओवादी जनसेनाबीच अहिले पनि सुमधुर सम्बन्ध बन्न सकेको छैन। दुई सशस्त्र शक्तिबीच यदाकदा टकरावको स्थिति देखिने गर्छ। तर, तपाईँ महामारी प्रभावित पश्चिम जाजरकोटको थलह पुग्नु भयो अचम्म पर्नुहुनेछ। यहाँ सुरुमा महामारीका बिरामीहरु देख्दा केहीबेर तपाईँको मन खिन्न होला, तर क्षणभरमै बिरामीको उपचारमा दिनरात सँगै खटिएका दुई सेनाका जवानहरुको हातेमालो देख्दा भने तपाईँ निकै रोमाञ्चित हुनुहुनेछ। किनभने यसले मानवसेवामात्र हैन, देशमा दीगो शान्तिको सुखद सन्देशसमेत दिइरहेको छ।
थलहस्थित स्वास्थ्य शिविरमा करिब दुई हप्तादेखि नेपाली सेना र माओवादी जनसेनाका स्वास्थ्यकर्मीहरु बिरामीको उपचारमा सँगै जुटिरहेका छन्। असार २३ मा स्थापित स्वास्थ्य शिविरमा २७ असारमा जनसेनाको टोली र त्यसको भोलिपल्ट नेपाली सेनाको टोली पुगेको थियो।

थलहस्थित स्वास्थ्य शिविरमा बिरामीको उपचार गर्दै नेपाली सेनाका सुवेदार गनबहादुर बुढामगर (दायाँ) र जनसेनाका अहेव राजु पौडेल।

सुरुमस्थानीयवासी र अन्य स्वास्थ्यकर्मीलाई दुई फरकफरक सेना एउटै क्याम्पभित्र पसेपछि टकरावले अप्रिय स्थिति निम्तिन्छ कि भन्ने चिन्ताले नपिरोलेको हैन। तर, अहिले उनीहरुबीचको सम्बन्धले सबैलाई आश्चर्यचकित पारेको छ। शिविरमा कार्यरत जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालयका अहेव नारायणप्रसाद पोख्रेलले भने, ‘सुरुमा त हामीले नै अप्ठेरो महशुस गरेका थियौँ, तर उहाँहरु यति राम्रोसँग घुलमिल हुनु भयो कि हामीहरु त रनभूल्लमा पर्‍यौँ।’

स्वास्थ्य शिविरमा नेपाली सेनाका सुवेदार गनबहादुर बुढामगरको नेतृत्वमा चारजना र जनसेनाको सुर्खेतस्थित छैठौँ डिभिजनबाट खटिएका एकजना स्वास्थ्यकर्मी कार्यरत छन्।
फरक-फरक पृष्ठभूमिबाट एकै स्थानमा भेला भएका दुई सेनाका जवानहरुको उद्देश्य भने एउटै छ- जनतालाई महामारीबाट बचाउने। सुवेदार बुढामगर भन्छन्, ‘हामी अन्यत्र जो भए पनि यहाँ स्वास्थ्यकर्मीको रुपमा आएका छौँ, त्यही अनुसार नै उहाँहरु (जनसेनाका लडाकू)सँग व्यवहार भैरहेको छ।’ उनले जनसेनाको व्यवहार अपेक्षा गरेभन्दा निकै राम्रो पाएको बताए।

जनसेनाका स्वास्थ्यकर्मी राजु पौडेलले भने यसलाई समायोजनको संज्ञा दिए। ‘मैले यसलाई नै सेना समायोजनको पहिलो बाटो ठानेको छु,’ पौडेलले भने, ‘सबै सेना जनहित र राष्ट्र रक्षाकै लागि गठन भएका हुन्छन्, अहिले हाम्रो उद्देश्य समान छ।’

कसैलाई लाग्दो हो, विगतमा बन्दुकको लडाई लडेका यी दुई सेनाका जवानहरुको दिमागमा कहीँकतै विगत युद्धका झिल्काहरुले ठक्कर दिइरहेका त छैनन्। तर हैन, उनीहरुले एउटै शिविरमा बसेर युद्धका घाउहरु चहराउने काम गरेका छैनन्। बरु, फुर्सतको बेला विगतको समिक्षा गर्दै शान्तिको यात्रालाई सघाउन छलफलमा जुट्ने गरेका छन्।
जनसेनाका पौडलले भने, ‘हामीहरु विगतमा के भयो भनेर एकआपसमा समिक्षा गछौँ, अविष्मरणीय घटनाहरु सुन्ने र सुनाउने गछौँ।’
दुई सेनाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको बस्ने ठाउँ पनि नजिकै छ। नेपाली सेनाका पुनम होटलमा र जनसेनाका जिन्तला होटलमा बस्छन्। ‘हामीहरुले सँगै बस्ने सोच बनाएका थियौँ, तर होटल साँघुरो हुँदा फरक-फरक बस्नु पर्‍यो,’ नेपाली सेनाका सुवेदार बुढामगरले भने।

नागरिक न्युज डट कम बाट

Leave a Reply