‘माओवादी सामु आत्मसमर्पण गर्दिन’/ बाघ को रहेछ कामले देखाउछः नेपाल

काठमाडौ, जेष्ठ १ – प्रधानमन्त्री माधवकुमार नेपालले माओवादीको ‘दम्भ’ र ‘धम्की’ अघि ‘आत्मसपर्ण’ नगर्ने बताउदै बिगतको प्रतिबद्धता र कबुल  पालना नगरेसम्म उ सँग सहमति नहुने बताएका छन् ।

‘माओवादीको उधारो प्रतिबद्धतालाई कोही पत्याउनेवाला छैन’ एमाले सम्बद्ध युवा संघको स्थापना दिवसको अवसरमा शनिबार राजधानीमा आयोजित कार्यक्रममा उनले भने, ‘माओवादीको धम्की र दम्भ अघि किमार्थ म लत्रिन्न र आत्मसमपर्ण गर्दिन पनि’ । राष्ट्रिय सहमतिको नाममा माओवादीको शर्त स्विकार गर्न नसकिने उनको भनाइ थियो । उनले सहमतिको लागि आफू पनि त्याग गर्न तयार रहेको भन्दै माओवादीले पनि त्याग गरेर देखाउनुपर्ने बताए ।

संसदका ३ सय ३० सभासद भएको दलहरुले आफूलाई सहमतिको पर्याय भन्दै विश्वास गरेको सुनाउदै उनले आफूले राजिनामा नगर्ने बताए ।

‘किन राजिनामा दिने । मैले अपराध र असंवैधानिक काम गरेको छु र’ उनले भने ‘देशको निम्ति काम गर्दा किन घुँडा टेक्ने ।’ माओवादीप्रति आक्रमक रुपमा प्रस्तुत भएका उनले सैन्य संरचनाकै कारण माओवादीमा ‘दम्भ’ बढेको भन्दै घोचपेच र अपमानको भाषा प्रयोग नगर्न चेतावनी दिए । शान्ति र संविधानको टुंगो लागे राष्ट्रिय सहमतिको सरकारको पनि टुंगो लाग्ने बताउदै उनले माओवादी सेनाको व्यवस्थापन, वाईसीएलको अर्द्ध सैन्य संरचनाको अन्त्य लगायत शान्तिसँग जोडिएका बिषयहरुको पहिले छिनोफानो हुनुपर्ने बताए ।

संविधानसभाको म्याद थप गर्ने बिषय र यसको भविष्यप्रति जनतामा चिन्ता बढेपनि माओवादीले राजिनामाको शर्त राखेकोमा आक्रोस पोख्दै उनले त्यस्तो शर्त मान्य नहुने भनाइ राखे ।

माओवादीले हड्ताल फिर्ता लिएको भन्दै सहमतिको लागि सरकारलाई राजिनामाको दवाव दिनेहरुप्रति पनि उनले असन्तुष्टि जनाए । माओवादीले हड्ताल पनि कुर्सी र सत्ताको लागि गरेको र फिर्ता पनि सोही उदेश्य पूरा गर्न गरेकाले त्यसले सरकारलाई कुनै नैतिक दवाव नपारेको बताए ।

को बाघ र को स्याल कामले देखाउछ

माओवादीले आफूलाई बाघ र अरुलाई स्याल भनि बिष्लेषण गर्ने गरेको भन्दै नेपालले कामले स्याल र बाघ प्रमाणित गरिसकेको बताए ।

‘उनीहरु आफूलाई बाघ र अरुलाई स्याल भन्छन । तर कामले नै देखाइसकेको छ , को बाघ र को स्याल रहेछ भनेर’, उनले भने, ‘जिव्रो साइजमा राख्नुस । अरुलाई घोचपेच र अपमान नगर्नुस, शालीन बन्नुस ।’ उनले माओवादीको यस्तो कार्यले उ एक्लिदै गएको भन्दै पोलपोटको ब्यबहारले माओवादीले अन्तिम अवस्थामा ‘दुई थोपा आँसु बगाउने’ एकजना सम्म पाउन नसक्ने दाबी गरे ।

उनले माओवादीले भन्ने गरेजस्तो विदेशी रिमोट कन्ट्रोलबाट नभइ सरकार संसदकै रिमोट कन्ट्रोलबाट संचालित भएको दाबी गरे । उनले भने, ‘२५ दल र जनताको हातमा रिमोट कन्ट्रोल छ । माओवादीको वरिपरि घुम्ने मात्र नेपाली जनता हुन र ।’ उनले एमालेभित्रबाट सरकारको आचोलना गर्नेहरुप्रति असन्तुष्टि जनाउदै  एमाले कार्यकर्ताले एमालेको हितमा बोल्नुपर्ने धारणा राखे ।

इ-कान्तिपुर डट कम बाट

Leave a Reply