टेलिकमको सेवामा शुल्क कटौति

काठमाडौ, जेष्ठ ६ – नेपाल टेलिकमले दिँदै आएको दूरसञ्चार सेवालाई ग्रामीण क्षेत्रसम्म पुर्‍याउनका लागि विभिन्न सेवामा लाग्ने शुल्क कटौति गरेको छ ।

नेपाल टेलिकमद्वारा बिहीबार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा प्रवन्ध निर्देशक अमरनाथ सिंहले ग्राहकलाई र्सवसुलभरुपमा कम्पनीका अत्याधुनिक सुविधाहरु उपभोग गर्न सहज हुने अपेक्षासहित विभिन्न सेवाहरुमा लाग्दै आएको सेवा शुल्क कटौति गरिएको जानकारी दिए ।

टेलिकमले पछिल्लो समयमा ल्याएको थ्रिजी पोष्टपेड मोवाइल सेवामा लाग्दै आएको ग्राहक सेवा शुल्क रू.चार हजार १३० लाई घटाएर रू. दुइ हजार १३० कायम गरेको छ भने थ्रिजी प्रिपेड मोवाइलमा लाग्दै आएको शुल्क रू.दुइहजार ५००मा घटाएर रू.एक हजार ५०० कायम गरिएको जनाएको छ ।

दुवै सेवामा ग्राहकले रू. एकहजार बरावरको कुरा गर्न पाउने ब्यवस्था गरिएको छ भने थ्रिजी पोष्टपेड जिएसएम मोवाइल सेवाको प्रवर्द्धनका लागि नयाँ ग्राहकले १०० एमबी बराबरको जिपिआरएस इन्टरनेट सेवा निःशुल्क पाउने ब्यवस्था गरिएको छ ।

यसैगरी कम्पनीको जिएसएम तथा सिडिएमएको सिम र रिमकार्डको खरिदमा लाग्दै आएको रू. ६५६ शुल्क घटाएर रू.२५० भ्याटसहित कायम गरिएको छ । यि सेवाका लागि गरिएको नयाँ ब्यवस्था यही जेठ १० गतेदेखि लागु हुने जनाइएको छ ।

कम्पनीले विद्यमान अनलिमिटेड प्याकेजका ग्राहकको अवधि समाप्त भएपछि पुनः सेवा लिँदा दर्ता शुल्क नलाग्ने, अनलिमिटेड प्याकेजसम्बन्धी विद्यमान व्यवस्थामा रु. १०० पोर्ट शुल्कलाई अनलिमिटेड प्याकेजको रकममा समावेश गर्ने नयाँ ब्यवस्था यही जेठ १६ गतेदेखि लागु गर्ने भएको छ ।

नेपाल टेलिकमले उपभोक्तालाई सहुलियत दरमा अन्तर्रराष्ट्रिय कल सेवा उपलब्ध गराउने सर्न्दर्भमा थप नयाँ ब्यवस्था गरेको छ । जसअनुसार पिसिसी र पिसिएल सेवामार्फ अन्तर्रराष्ट्रिय कोड १४२४ डायल गरी १२ देशमा सस्तो दरमा अन्तर्रराष्ट्रिय कल गर्न सकिने सुविधालाई अन्य ६ देश जापान, अष्टे्रलिया, बेलायत, रुस, इजरायल र मकाउमा पनि प्रदान गरिएको छ ।

दोस्रो चरणमा आफ्नो कम्प्यूटरलाई फोनकोरुपमा प्रयोग गरी इन्टरनेटमार्फ संसारभर कल गर्न सकिने ‘सेसन इनिसिएसन प्रोटोकल -सिप)’मा आधारित इजी फोन सेवा सञ्चालन गर्ने भएको छ । यो सेवाका लागि ग्राहकले टेलिकमबाट एउटा खाता नम्बर र पार्सवर्ड लिनुपर्ने ब्यवस्था गरिएको छ । यो फोन सेवा केही समयपछि नै सञ्चालनमा ल्याइने जानकारी टेलिकमका प्रवक्ता सुरेन्द्र थिकेले दिए ।

पिएसटिएन, जिएसएम र सिडिएमए सेवाबाट भारत, चीन, अमेरिका, क्यानडा, हङकङ, थाइल्याण्ड र सिङ्गापुरमा कल गर्दा रू.४ प्रतिमिनेट शुल्क लाग्छ भने सिप फोनबाट रू.३ मा नै कुरा गर्न सकिने छ । पिएसटिएन, जिएसएम र सिडिएमए सेवाबाट मलेसिया, दक्षिण कोरिया र मकाउमा कुरा गर्दा प्रतिमिनेट रु. ६ लाग्छ भने सिप फोनबाट रु.५ लाग्ने ब्यवस्था गरिएको छ ।

त्यस्तै पिएसटिएन, जिएसएम र सिडिएमए सेवाबाट बङ्गलादेश, पाकिस्तान, इजरायल, ताइवान कल गर्दा रू. ८ लाग्छ भने सिप फोनबाट रु. ६ लाग्ने भएको छ । पिएसटिएन, जिएसएम र सिडिएमए सेवाबाट जापान र रुसमा रु.१० लाग्छ भने सिप फोनबाट रु.८ लाग्ने भएको छ ।

पिएसटिएन, जिएसएम र सिडिएमए सेवाबाट वेलायत, अष्टे्रलिया कल गर्दा रु.१२ लाग्छ भने सिप फोनबाट रु.१० लाग्ने भएको छ । बजेट कल भएका अन्य मुलुकहरुमा भने दुबै सेवाबाट रु.२० लाग्ने पत्रकार अन्तरक्रियामा जनाइएको छ ।

वि.सं. २०६६ असारसम्म नेपाल टेलिकमका कूल ग्राहक आधार बयालिस लाख चवालीस हजार ८३० भएकोमा २०६६ चैत मसान्तसम्ममा ग्राहक आधार नौ लाख २५ हजार ६२१ ले बृद्धि भइ ५१ लाख ७० हजार ४५१ पुगेको सो अवसरमा जानकारी दिइयो ।

पिएसटिएनका ५ लाख ७६ हजार ९८०, जिएसएम मोवाइलका ३७ लाख ३९ हजार ७३३, सिडिएमएका ८ लाख ५३ हजार ७३८, इन्टरनेट सेवाका २ लाख ६ हजार ३३७ ग्राहक २०६६ चैत मसान्तसम्म पुगेको जनाइएको छ ।

कम्पनीले चालु आर्थिकवर्ष२०६६/६७ को नौ महिना कूल राजश्व रू.१९ अर्ब ४८ करोड रहेको छ भने कर पछिको नाफा करिब रू.७ अर्ब ७५ करोड हुने अनुमान गरिएको प्रवन्ध निर्देशक सिंहले जानकारी दिनए ।

रासस

Leave a Reply