शताब्दीकै लामो सूर्यग्रहण आज


solar elespe.jpg01यसलाई बिभिन्न देशका भुगार्वबिद हरुले डाइमन्ड रिङ्ग भनेका थिय । हुनपनी सच्चैनै यो डाइमोन्ड जस्तै देखियको थियो . यसलाई संसारकै लामो सूर्यग्रहण हो यो १४१ बर्ष पछी को यो १९९१ जुलाई ११ देखी २१३२ जुन १३ . यो प्रीथिबिको आधा भाग भयर ३००० किलो मिटर बाट पूर्व बाट पश्चिम। यसको बाटो भारत लाई क्रस्स गर्दै        नेपाल ,बङ्लदेश ,भुतन ,म्यन्मर र चाइना। यो मध्या भागअबाट अती नजिकबाट नियाल्न सकिन थियो. जापान को रिक्यु यो एक छेउबाट अर्को छेउ सम्म ६ मिनट ३९ सेकेन्ड यो एउटा अती उत्तमा ठाउँ भनेका थिय। जापानमा ओकिनवाको एउटा समुन्द्री टापुमा बच्चा शाहीत ३०० जना जम्मा भयका थिय , अली अली बादल लागेपनी सबै जना खुशी मनै रहेका थिय।

नेपालमा बिहान करिब ५ बजेर ४५ मिनेटदेखि सुरु भएर ७ बजेर ४८ मिनेटसम्म ग्रहण देखिएको थियो। सामान्यतया पृथ्वीको कुनै पनि ठाउँमा खग्रास सूर्यग्रहण ३ सय ६० वर्षमा एकपल्ट मात्र देखिन्छ । नेपालमा विराटनगर बाट हेर्नको को लागी अती उत्तम मनिय पनी बिहान बादल लागेर तेती राम्रो देख्न सकेनछ।       

Leave a Reply