पहिरो जादाँ अर्जुनचौपारी बजार जोखिममा

२१ असार स्याङ्जा

सदरमुकामबाट २० किलोमिटर दक्षिण पश्चिममा रहेको रापाकोट-८, स्थित रातमाटाको भिरबाट गएको भिषण पहिरोले अर्जुनचौपारी गाविसको अर्जुनचौपारी बजार र नजिक खोला छेउका सयौ घर डुबानको खतरामा परेका छन् । सोमबार विहानपख परेको भिषण वर्षापछि आएको पहिरोका कारण दरौखोला थुनिइ खोला ताल बन्दा बजार लगायत रिमालफेदी, नब्बे र हेलु बजारका पाचँ सय घरपरिवार जोखिममा परेको हो । पहिरोको समाचार बाहिर आएपछि सोमबार विहान अबेर पहिरो प्रभावित क्षेत्रमा शुरक्षाकर्मी परिचालन गरिएको थियो । गएको असार १० गतेबाट ग्रामिण पर्यटकिय स्थल शिरुबारीलाइ जोडेने छोटोबाटाले जमिनका पुराना संरचना खल्बलाउदा पहिरो गएको हो ।

पहिरोका कारण दरौखोला थुनिदा डुबानको खतरामा परेको अर्जुनचौपारी बजार वषर्ा रोकिएर जोखिमबाट बचेपनि भविश्यमा आउने बर्षामा बजार मुक्त नभएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय स्याङ्जाले जनाएको छ ।

लगातार ६ घण्टासम्म निरन्तर बगेको पहिरोले थुनिएको खोलामा रहेको पानीले धार परिवर्तन गरेपछि अर्जुनचौपारी बजार सहितका क्षेत्र जोखिबाट बचेको स्थानिय समाजसेवी खडानन्द पौडेलले बताए । बजारदेखि अर्जुनचौपारी गाविस-५, सिमलचौरसम्मको बाटोमा रहेको करीव तिन सय मिटर डाँडो एकै चोटि भत्किदाँ दरौखोला थुनिए पश्चात बजार डुबानको खतरामा परेको थियो । सोमबार बिहान गएको पहिरोले स्थानिय बासीन्दा त्रसित बनेका थिए ।

Leave a Reply